Skip to content

Ćwiczenia i nauka o sporcie

1 rok ago

650 words

Przestańcie palić, jedzcie więcej błonnika i mniej tłuszczu, i więcej ćwiczeń – jest to mantra lekarza tysiąclecia. Jakie ćwiczenia. Jak często. Jaki jest dla mnie dobry sport lub ćwiczenie. Litania pytań pochodzi od coraz bardziej wyrafinowanej populacji karmionej intensywną dietą internetową. Medycyna sportowa była dość prosta, kwestia opieki nad rannymi sportowcami. Już nie. Oczekujemy, że nie tylko ważne jest zastąpienie płynów, ale także najlepszy napój zastępujący płyn. Wiemy, że osteoporoza powoduje problemy i teraz, w obliczu tego, oczekuje się od doradztwa, które ćwiczenia są najlepsze i najbezpieczniejsze. Wiemy, że artretyzm stawu kolanowego jest powszechny w starszych populacjach, ale musimy również wiedzieć, które ćwiczenia mogą pogorszyć ten stan, a także które są najbezpieczniejsze. Im bardziej opowiadamy się za zwiększeniem sprawności fizycznej i udziału w sporcie, tym bardziej powinniśmy wiedzieć o tych działaniach. Garrett i Kirkendall udzielają odpowiedzi na te pytania i wiele innych w książce Ćwiczenia i nauka o sporcie. Na pierwszy rzut oka jest to książka zastraszająca, zarówno pod względem wielkości (980 stron), jak i pod względem zakresu (61 rozdziałów i 110 autorów). Jej opis jako podstawowy element naukowy serii trzech tomów może wywołać nieprzyjemne wspomnienia suchych wykładów o metabolizmie węglowodanów lub traktatach traktowanych na bazie biomechaniki. Nic nie może być dalsze od rzeczywistości tej książki. To podstawowa nauka mająca cel. Opisuje, dlaczego dieta jest ważna w treningu i kondycjonowaniu, jak zmęczenie wpływa na aktywność motoryczną i kiedy trenować w celu wykonywania przerywanych ćwiczeń. Sekcja ćwiczenia systemowe obejmuje wszystkie systemy narządów, powiązane aspekty biologii molekularnej, choroby zakaźne i układ odpornościowy. Rozdział dotyczący szkieletu porusza takie tematy, jak rola genetyki w programach interwencyjnych opartych na ćwiczeniach oraz praktyczne aspekty odżywiania wapniem. Sekcja zatytułowana Tematy stosowane zawiera pragmatyczny rozdział na temat narkotyków i środków ergogenicznych, fascynującą dyskusję na temat roli różnych diet i suplementów oraz rozdziały dotyczące wpływu ćwiczeń na dzieci i osoby starsze.
Sekcja zatytułowana Biomechanika sportowa przyjmuje wyobrażeniowe podejście do badania ogólnych działań wspólnych dla wielu dyscyplin sportowych (na przykład kopanie, lądowanie, ruchy głowicy i podnoszenie ciężarów). Chociaż rozdziały dotyczące kopania, biegania i lądowania mogą być lepiej ilustrowane, tekst jest łatwy do zrozumienia. Ostatnia sekcja Fizjologia sportu stosowanego dotyczy wymagań określonych sportów, takich jak koszykówka, jazda na rowerze, hokej na lodzie i piłka nożna. Większość rozdziałów w tej sekcji obejmuje specyficzne cechy siły, treningu beztlenowego i aerobowego związane z konkretnym działaniem, w niektórych przypadkach ze szczegółowymi opisami konkretnych programów szkoleniowych.
Należy wspomnieć o kilku wadach. Chociaż omawia się osteoporozę, zaburzenia odżywiania i wpływ hormonów na zdrowie i sprawność fizyczną, nie ma rozdziału o zdrowiu kobiet. Ponadto książka o takiej wadze – i kosztach – zasługuje na lepszą oprawę i oprawę Nie udało mi się przetrwać mojej recenzji.
Zakres i szczegółowość zagadnień związanych ze sportem i nauką omówionych w tej książce są naprawdę imponujące. Jeszcze bardziej imponujący jest fakt, że redaktorzy byli w stanie pozyskać grupę międzynarodowych autorów, których umiejętność pisania równa jest ich wiedzy w swoich dziedzinach. Książka powinna znajdować się na półce dowolnego lekarza lub instytucji zajmującej się sportowcami lub fitnessem. Dzięki łatwemu dostępowi do nieograniczonych informacji w sieci World Wide Web coraz trudniej jest lekarzom wyprzedzić swoich pacjentów. Ta książka pozwoli lekarzom utrzymać tę przewagę.
James Garrick, MD
Centrum Medycyny Sportowej, San Francisco, CA 94109

[przypisy: choroba bostońska jak długo zaraża, okrężnica wstępująca, wirus bostoński okres zarażania ]
[przypisy: iwonex, pozew o alimenty od dziadków, antidotum nowy sącz ]

0 thoughts on “Ćwiczenia i nauka o sporcie”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: odszkodowanie za śmierć[…]