Skip to content

Pilna kolonoskopia w diagnostyce i leczeniu ciężkiego krwotoku krąenia

1 rok ago

1014 words

Jensen i in. (Wydanie 13 stycznia) raport na 10 pacjentach, którzy mieli stygmaty krwotoku uchyłkowego i byli leczeni endoskopowo. Żadna z 10 nie miała wczesnych lub późnych epizodów nawracających krwawień (mediana okresu obserwacji, 30 miesięcy). O ile krwawienie uchyłkowe nie jest spowodowane stanem zapalnym lub innym procesem odwracalnym, jest mało prawdopodobne, aby miejscowe leczenie pojedynczego uchyłka zapobiegało krwawieniu z innych uchyłków (lub nawet zmiany indeksu). Krwawienie wylęgowe wydaje się być spowodowane przewlekłym uszkodzeniem vasa recta przylegającym do prześwitu ucha 2, co jest mało prawdopodobne, aby było odwracalne. W swoim badaniu Jensen i jego współpracownicy poinstruowali pacjentów, aby spożyli żywność o wysokiej zawartości błonnika i unikali pewnych pokarmów; brak danych sugerujących, że takie podejście zapobiega nawrotowi krwotoku uchyłkowego. Co więcej, chociaż badanie dostarcza obiecujących danych na temat wartości kolonoskopowego leczenia hemostatycznego w celu zmniejszenia częstości wczesnych nawracających krwawień, 0% odsetka późnych nawracających krwawień może być nietypowe.
Chociaż nie ustalono ryzyka późnego nawracającego krwawienia po krwawieniu uchyłka, wydaje się ono znaczące. W badaniu McGuire a, 3 późne, nawracające krwawienie (tj. Nawracające krwotoki po wypisaniu ze szpitala) wystąpiło u 38 procent z 73 pacjentów, którzy nie otrzymali swoistej terapii. Chociaż to retrospektywne badanie podlegało uprzedzeniom, wyniki wskazują, że późne, nawracające krwawienie jest ważną kwestią u pacjentów z krwotokiem uchyłka.
W ciągu sześciu lat w naszej placówce w latach 1994-1999 12 pacjentów z ciężką krwawicą stwierdzono jednoznacznie, że przyczyną krwawienia jest specyficzny uchyłek. Do stygmatów krwotocznych należały adherentne skrzepy, widoczne naczynia krwionośne i krew sącząca się odpowiednio u 3, 3 i 6 pacjentów. Wszystkich 12 pacjentów poddano terapii endoskopowej polegającej na iniekcji epinefryny lub wstrzyknięciu epinefryny plus koagulacji bipolarnej. Jeden chory miał wczesne nawracające krwawienie wymagające operacji. Z pozostałych 11 pacjentów 4 (36 procent) miało późne nawracające krwawienie (które określiliśmy jako krwawienie po wypisaniu ze szpitala), tydzień, 2 tygodnie, 11 miesięcy i 14 miesięcy po kolonoskopii indeksu (2 z tych 4 pacjentów wymagana operacja).
Badanie zgłoszone przez Jensen i in. stanowi ważny postęp w leczeniu krwotocznego krwotoku okrężnicy. Należy jednak zachować ostrożność podczas stosowania endoskopowej terapii krwotoku uchyłkowego ze względu na niewielką liczbę pacjentów, u których badano to leczenie, ograniczoną dostępność innych danych i doświadczenia, takie jak nasze.
Richard S. Bloomfeld, MD
Michael Shetzline, MD
Don Rockey, MD
Duke University Medical Center, Durham, NC 27710
3 Referencje1. Jensen DM, Machicado GA, Jutabha R, Kovacs TOG. Pilna kolonoskopia do diagnostyki i leczenia poważnego krwotoku uchyłkowego. N Engl J Med 2000; 342: 78-82
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Meyers MA, Alonso DR, Gray GF, Baer JW. Patogeneza krwawiących uchyłków okrężnicy. Gastroenterology 1976; 71: 577-583
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3 McGuire HH Jr. Krwawiące uchyłki jelita grubego: ponowna ocena historii naturalnej i zarządzania. Ann Surg 1994; 220: 653-656
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Jest niezwykłe, że u 27 z 41 pacjentów (66 procent), Jensen i in. zidentyfikowali dokładne miejsce krwawienia na podstawie aktywnie krwawiącego uchyłka, widocznego naczynia bez krwawienia lub przylegającego skrzepu. Ponadto 10 pacjentów z określoną diagnozą leczono podczas endoskopii wstrzyknięciem epinefryny i koagulacją krwawiącego lub widzialnego naczynia za pomocą bipolarnej sondy.
Od 25 lat wykonujemy pilną kolonoskopię u pacjentów z hematochezą.1 Rzadko widywaliśmy pacjenta z krwawiącym lub widocznym naczyniem w pobliżu uchyłka, niezależnie od tego, czy używaliśmy płukania czy nie czyściliśmy jelita grubego. Zauważyliśmy zwiększone krwawienie przy dużych objętościach czystek, które mogą usunąć powstały skrzep, powodując więcej krwawień i wymagając bardziej agresywnego leczenia.
Wynik dla pacjentów z krwawieniem uchyłkowym jest dobry, z małą częstością nawracających krwawień i bez ryzyka zgonu z powodu krwawienia przez lata obserwacji2. Z naszego doświadczenia wynika, że sonda dwubiegunowa, uważana za najbezpieczniejszą z sond grzałek, jest nie jest tak bezpieczny, jak się uważa, z powodu możliwości perforacji jelitowej.3 Zalecamy zachować ostrożność podczas używania sond grzejnych. Należy przeprowadzić badania w celu ustalenia, czy duże zabiegi czyszczące przyczyniają się do potrzeby leczenia endoskopowego lub chirurgicznego.
Mohammad Farivar, MD
Joseph L. Perrotto, MD, JD
Szpital Caritas Norwood, Norwood, MA 02062
3 Referencje1. Farivar M, Perrotto J. Skuteczność kolonoskopii w ostrym krwawieniu nerkowym. Gastrointest Endosc 1982; 28: 130-130 streszczenie.
Sieć ScienceGoogle Scholar
2. Gostout CJ. Rola endoskopii w leczeniu ostrego krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. N Engl J Med 2000; 342: 125-127
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Farivar AS, Farivar M. Retrospektywna ocena bezpieczeństwa kolonoskopii u pacjentów z ostrym niepowikłanym zapaleniem uchyłka. Gastrointest Endosc 1999; 49: AB75-AB75 streszczenie.
Sieć ScienceGoogle Scholar
Jensen i in. Przytoczę mój raport1, aby potwierdzić ich stwierdzenie, że wysokie odsetki nawracających krwawień są często wykorzystywane jako uzasadnienie wczesnego zabiegu chirurgicznego, aby zapobiec nawrotowi. Wręcz przeciwnie, w naszym szpitalu, moi koledzy i ja rzadko rekomendujemy operację po krwawieniu, która się zatrzymała, nawet jeśli powróciło i przestało. Powodem jest to, że tylko 8 procent naszych pacjentów wymagało chirurgii do późniejszego krwawienia i że prawie 20 procent pacjentów wypisanych z diagnozą krwawienia uchyłkowego odkryto później, że mają źródła krwawienia inne niż uchyłki. Obserwacje te ilustrują zasadę, że chirurdzy, którzy działają, by powstrzymać krwawienie, których nie mogą znaleźć, są częściej przykro niż bezpieczni. Praca Jensen i in. zmniejszy liczbę operacji, ale nie całkowicie wyeliminuje potrzebę scyntygrafii, arteriografii i chirurgii.
Hunter H. McGuire, Jr., MD
Virginia Commonwealth University, Richmond, VA 23298
Odniesienie1. McGuire HH Jr. Krwawienie uchyłkowe jelita grubego: ponowna ocena historii naturalnej i zarządzania Ann Surg 1994; 220: 653-656
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Jensen i in. zgłosić wstępną diagnozę krwotoku uchyłka u 14 z 48 pacjentów w grupie, która otrzymała leczenie medyczne i kolonoskopowe. Dalsza ocena z zastosowaniem angiografii krezki mogła być pomocna w identyfikacji miejsca krwotoku. An
[podobne: wysypka bostońska okres wylęgania, układ siateczkowo śródbłonkowy, błędnik sitowy ]
[hasła pokrewne: rr donnelley kraków, elmet rzeszów, uromed nowy sącz ]

0 thoughts on “Pilna kolonoskopia w diagnostyce i leczeniu ciężkiego krwotoku krąenia”

  1. Ułożenie chorego na boku uchroni poszkodowanego przed zachłyśnięciem się własnymi wydzielinami.

  2. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: kabina prysznicowa z sauną[…]