Skip to content

Pokrycie przez media wiadomości o korzyściach i zagrożeniach związanych z lekami

1 rok ago

528 words

Media informacyjne są ważnym źródłem informacji na temat zdrowia i terapii medycznych 1, a jakość raportów jest szeroko rozpowszechniona.2-10 Poprzednie badania wykazały niedokładne uwzględnienie opublikowanych artykułów naukowych, 11,12 zawyżenia negatywnych skutków lub ryzyka 13,14 i dowody na sensację15, 16. Media mogą także odgrywać pozytywną rolę w zakresie zdrowia publicznego, podobnie jak w przekazywaniu prostych ostrzeżeń o związku między syndromem Reye a a stosowaniem aspiryny u dzieci17. Lekarze, konsumenci i płatnicy stron trzecich mogą być bardziej entuzjastycznie nastawieni do długoterminowych terapii profilaktycznych, gdy korzyści są podawane jako względne, a nie bezwzględne, zmniejszenie ryzyka wystąpienia niepożądanych zdarzeń. 18-22 Redaktorzy czasopisma medycznego stwierdzili, że tylko zgłoszenia względna redukcja ryzyka jest zazwyczaj niewystarczająca w artykułach naukowych i zachęciła media do rozważenia wagi dyskusji o ryzyku absolutnym i względnym. [23] Na przykład historia mówiąca, że u pacjentów z zawałem mięśnia sercowego nowy lek zmniejsza śmiertelność Stawka za dwa lata z 10% do 7% może pomóc pacjentom zważyć zarówno 3-procentowy absolutny, jak i 30-procentowy względny spadek ryzyka w stosunku do kosztów leku i jego skutków ubocznych.
Inne kwestie dotyczą tego, czy wiadomości zawierają potencjalne negatywne skutki, jak i korzyści24 oraz czy historie opisują powiązania ekspertów lub grup badawczych z przemysłem.25 Ponieważ dowody sugerują, że finansowanie komercyjne może czasami być związane z wynikami badań, które są bardziej korzystne dla sponsorów produkty, ujawnienie takiego finansowania w mediach, jak to się dzieje w wielu ważnych recenzowanych czasopismach, mogą być pożądane26.
Przeanalizowaliśmy wiadomości o trzech lekach stosowanych w profilaktyce poważnych chorób. Zbadaliśmy, czy korzyści zostały podane w sposób względny lub bezwzględny, czy dyskutowano o potencjalnych szkodach i kosztach oraz czy uwzględniono powiązania wymienionych ekspertów lub grup badawczych z przemysłem.
Metody
Badania narkotyków
Przeanalizowaliśmy trzy leki z ważnymi korzyściami prewencyjnymi i potencjalnie dużymi rynkami, które przyciągnęły znaczną uwagę mediów: dwa stosunkowo nowe opatentowane leki (prawastatyna [Pravachol, Bristol-Myers Squibb], lek obniżający poziom cholesterolu w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. wydany w 1991 r. i alendronian [Fosamax, Merck], bisfosfonian w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie, który został uwolniony w 1995 r.) oraz starszy, nieopatentowany lek (aspiryna w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego).
Skoncentrowaliśmy się na lekach profilaktycznych, ponieważ istnieją dowody (szczególnie na leki obniżające poziom cholesterolu), że gdy częstość zdarzeń jest niska w przypadku osób nieleczonych, a leczenie jest długoterminowe, sposób przedstawiania korzyści związanych z leczeniem może wpłynąć na entuzjazm pacjentów i klinicystów w leczeniu. .18 Działania niepożądane żołądkowo-jelitowe mogą wystąpić po zastosowaniu aspiryny i alendronianu29, 30; uważa się, że prawastatyna ma względnie niski odsetek działań niepożądanych, chociaż w rzadkich przypadkach może ona wykazywać tendencję innych statyn do wywoływania zaburzeń czynności wątroby i mięśni.31
Wybór historii wiadomości
Przeszukaliśmy bazę danych Lexis-Nexis, aby uzyskać historie z 36 Stanów Zjednoczonych
[więcej w: choroba bostońska w ciąży, ospa bostońska zdjęcia, choroba bostońska jak długo zaraża ]
[podobne: rr donnelley kraków, elmet rzeszów, uromed nowy sącz ]

0 thoughts on “Pokrycie przez media wiadomości o korzyściach i zagrożeniach związanych z lekami”