Skip to content

Rak: ewolucyjne dziedzictwo

1 rok ago

620 words

Rak jest często przedstawiany jako darwinowska walka, w której komórka progenitorowa ewoluuje lub rozwija się przez szereg przeszkód. Ostatnie wyszukiwanie Medline zwróciło ponad 7000 pozycji dotyczących raka i ewolucji oraz ponad 27 000 przypadków raka i progresji. Jednak ewolucja jest pojęciem łatwiejszym do rozpoznania niż zdefiniowanie lub zastosowanie. Wszystkie żywe stworzenia ewoluują. Puzzlem jest to, który z wielu prawdopodobnych lub pozornie nieprawdopodobnych ścieżek jest brany. Ostatnie postępy pozwalają na coraz dokładniejsze rozplanowanie mechanizmów leżących u podstaw raka. Co powoduje, że normalna komórka staje się zabójcą. Chociaż ostateczne błędy są naturalnym celem, rozwój raka zależy od niezwykłych łańcuchów zdarzeń. Podobnie jak w wielu katastrofach widzianych z perspektywy czasu, ostatnia wada rzadko jest jedynym winowajcą. Greaves oświetla ten głęboki szlak ewolucyjny. Cancer: The Evolutionary Legacy to prowokująca do myślenia perspektywa raka i ewolucji. Jest to osobista, pełna wigoru narracja przez doświadczonego i doświadczonego badacza raka, napisana w stylu podobnym do popularnych książek o ewolucji. Ponieważ formalne studia nad ewolucją są często nieprzenikalne, niekonwencjonalne podejście Greavesa zdaje się zadziwiająco. Usuwając intelektualny kamuflaż chroniący ewolucję i raka, Greaves sprawia, że temat jest dostępny zarówno dla zwykłych czytelników, jak i specjalistów.
Teza tej książki jest logiczna, ale różni się od większości książek o raku. W istocie, Greaves twierdzi, że nowotwory są końcami długich, nieprzerwanych łańcuchów ewolucyjnych, które sięgają miliardów lat. Linia komórek rakowych istnieje od zarania życia. Podróż przez czas ma wiele wspólnego z wyjaśnieniem raka i wartości badań organizmów, takich jak drożdże, muchy i myszy (które mają wiele wspólnego z naszą podróżą) w próbach wyleczenia raka. Na obu końcach linii nowotworowej pojedyncze klony są wybierane do przeżycia, ekspansji, inwazji i migracji. Pomiędzy nimi jest harmonia życia metazoan, gdzie zachowanie poszczególnych komórek jest wykorzystywane dla dobra całości. Miliony lat socjalizacji giną w ciągu kilku dekad rozwoju nowotworu.
Łańcuch łączący przeszłość z teraźniejszością to DNA. Obowiązują standardowe zasady ewolucji. Replikacja DNA jest z natury podatna na błędy, a te błędy dostarczają nowych substratów dla ewolucji lub postępu. Selekcja działa jak filtr, który określa, które mutacje trwają. Pełna historia komórki nowotworowej obejmuje wytwarzanie, a następnie przełamanie kontroli genetycznej potrzebnej do życia wielokomórkowego. Szansa przenika cały proces z powodu losowości mutacji, niejednoznaczności selekcji i ślepej natury ewolucji.
Autor wykorzystuje liczne perswazyjne przykłady ilustrujące koncepcję raka w ramach ewolucji. Mutacje na linii germinalnej mogą przedwcześnie rozpocząć progresję, podczas gdy styl życia zmienia szanse, podkreślając niedopasowanie natury do wychowania. Około jedna trzecia książki poświęcona jest epidemiologii, z doskonałymi ekspozycjami na raka gruczołu krokowego, piersi i szyjki macicy. Tytoń i promieniowanie mają swoje zasłużone role jako ważne czynniki rakotwórcze dla środowiska.
Ogólnie rzecz biorąc, Greaves wykonuje doskonałą pracę wyjaśniając i umieszczając raka w szerokim zakresie ewolucji Nowotwór ma więcej sensu w świetle ewolucji, a większość badaczy nowotworów zgodziłaby się z poglądami i wnioskami autora. Książki takie jak ta rzucają światło na raka poprzez eleganckie włączenie jednoczącego tematu ewolucji, ale nieuchronnie, badania nad rakiem będą z kolei rzucić światło na tajemnice ewolucji.
Darryl Shibata, MD
University of Southern California School of Medicine, Los Angeles, CA 90033

[hasła pokrewne: gruczoł dokrewny, choroba bostońska, okrężnica wstępująca ]
[podobne: odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów wzór, cofnięcie pozwu wzór, izis chmielna ]

0 thoughts on “Rak: ewolucyjne dziedzictwo”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: kabiny prysznicowe z hydromasażem[…]