Skip to content

Reprodukcyjne leki endokrynologiczne

1 rok ago

552 words

Ta kompaktowa książka stanowi nowe zjawisko w swojej dziedzinie. Nie jest on pomyślany jako krótki podręcznik endokrynologii reprodukcyjnej i nie służyłby jako taki, mimo że materiał w wielu rozdziałach stanowi krótki przegląd tego tematu. Tematy obejmują podstawowe praktyki ginekologiczne (doustne środki antykoncepcyjne, dysfunkcyjne krwawienia z macicy i zarządzanie menopauzą) oraz leczenie mające na celu osiągnięcie ciąży u niepłodnej kobiety (indukcja owulacji za pomocą różnych metod i zapłodnienie in vitro). Objęte są również stany, które mogą przyczyniać się do niepłodności u kobiet (endometrioza, mięśniaki i hiperandrogenizm) oraz rzadsze schorzenia u mężczyzn i dzieci (przedwczesne dojrzewanie, dysgenezja gonad i hipogonadyzm u mężczyzn). Różni autorzy, głównie z Brigham i Women s Hospital w Bostonie, podchodzili do swoich zadań w sposób jednolicie systematyczny, co oznacza doskonałe przywództwo ze strony redaktorów. Podano uzasadnienie każdej terapii; wybór pacjentów jest omawiany z podstawową diagnostyką; komplikacje i alternatywy są przedstawione; podano dawkę i czas trwania terapii lekowych oraz ich skutki uboczne; w większości przypadków wyniki leczenia podsumowano zgodnie z doniesieniami z literatury. W przeważającej części książka jest bardzo praktyczna, z rzadkimi dygresjami, takimi jak bardzo krótkie przedsięwzięcie w historii (w rozdziale o doustnych środkach antykoncepcyjnych).
Jedną z najbardziej użytecznych funkcji książki jest jej bogate wykorzystanie tabel do podsumowywania wskazań diagnostycznych, alternatywnych metod leczenia i charakterystyki leków, a co najważniejsze, do przedstawienia aktualnych i pozornie wyczerpujących zestawień doświadczeń innych autorów. Najlepsze rozdziały to te, które są najbliżej zwięzłych artykułów przeglądowych, a wiele z nich robi.
Książka zawiera kilka półtonów ilustracji, których pominięcie mogło umożliwić wydrukowanie książki na lżejszym magazynie. Jeśli tak, to byłaby nie tylko kompaktowa, ale wręcz poręczna. Dla kogo przeznaczona jest ta potencjalnie przydatna książka. Z pewnością niewielu ginekologów, którzy nie są już zaangażowani w indukcję owulacji lub zapłodnienia in vitro, zacznie robić to z własnej książki kucharskiej. Nikt, jak przypuszczam, nie podejmie się leczenia hipogonadyzmu, nie mówiąc już o przedwcześnie dojrzewającym dziecku. Poza tym ginekolodzy znajdą w tej książce jeszcze mniej, która bezpośrednio odnosi się do ich praktyk. Wszyscy lekarze i prawdopodobnie wszyscy ginekolodzy muszą wiedzieć, że istnieje coraz większe uzbrojenie w zakresie terapii medycznych w dziedzinie rozmnażania i muszą wiedzieć, w jaki sposób dokonuje się wśród nich wyborów. Mieszkańcy położnictwa i ginekologii uznają książkę za użyteczne wzmocnienie ich nauki i będą ją wykorzystywać bezpośrednio w określonych sytuacjach.
Wraz z rosnącym zakresem terapii, które omawia książka, rośnie liczba osób z położnictwa i poza ginekologią, którzy są wykwalifikowanymi specjalistami w dziedzinie endokrynologii rozrodczej. Dla nich, ich współpracowników i ich stażystów ta książka będzie mile widzianym i przydatnym przewodnikiem.
W swoim przedmowie autorzy wyrażają nadzieję, że za pięć lat możemy opublikować drugie wydanie, które zawiera kilkanaście nowych terapii lekowych dla wcześniej nieuleczalnych chorób . Z nowymi lekami lub bez nich postęp w tej dziedzinie jest wyraźnie tak szybki, że do tego czasu będzie potrzebne nowe wydanie.
GS Richardson, MD
Massachusetts General Hospital, Boston, MA 02114

[patrz też: kontur cieszyn, posesor choszczno, seriusz ]

0 thoughts on “Reprodukcyjne leki endokrynologiczne”