Skip to content

Sprawy prywatne: amerykańskie podejście do rodzenia dzieci i opieki nad niemowlętami na północy miasta, 1800-1860

1 rok ago

518 words

Dziewiętnastowieczne kobiety dzieliły się doświadczeniami ciąży, porodu, opieki nad dzieckiem i śmiercią dziecka. Amerykańscy historycy docenili te powszechne więzi między kobietami i zaczęli wyciągać wnioski na temat większego znaczenia takich doświadczeń w życiu kobiet iw naszej kulturze. Omówili, w jaki sposób kult domostwa wzmacnia kobiety, nadając im wpływową rolę w rodzinie i narodzie, a jednocześnie podporządkowując je gospodarowaniu domem i rodziną. Hoffert rozszerza nasze zrozumienie tych kobiet w interesującym i bardzo osobistym badaniu kobiecych postaw wobec ciąży i narodzin, wychowania i śmierci swoich dzieci. Wielu historyków korzystało z książek i artykułów z XIX wieku, aby zbadać rolę kobiet w Stanach Zjednoczonych. Ale książki i instrukcje do podręczników niekoniecznie odzwierciedlają prawdziwe działania i uczucia ludzi. W fragmentach listów i pamiętników Hoffert pozwala kobietom opowiadać o swoich odczuciach na temat tych krytycznych czasów w ich życiu. Kobiety bezpośrednio opowiadają o swoich obawach związanych z bólem i śmiercią podczas porodu, próbach ograniczenia rozmiarów ich rodzin, rosnącego przywiązania do swoich dzieci i ich udręki po śmierci dziecka. Takie konta osobiste dodają bardzo potrzebną wiarygodność istniejącym stypendiom.
Hoffert pokazuje również, w jaki sposób zmieniające się medyczne podejście do ciąży i niemowląt dotknęło dziewiętnastowieczne matki. Szczególnie interesująca dla studentki historii medycyny jest być może jej pierwsza porcja i poród ze znieczuleniem. Fanny Longfellow, żona Henry ego Wadswortha Longfellowa, poprosiła o dostawę eteru. Ponieważ jej lekarz nie pochwalił tego kroku, dentysta zastosował środek znieczulający. Ta prosta historia odzwierciedla troskę kobiet o poród, a także dość niewielką rolę lekarzy z połowy XIX wieku w zarządzaniu ciążą i porodem.
Śmierć niemowląt była wszechobecną rzeczywistością, dotykającą zarówno zamożnych, jak i biednych. Hoffert dokumentuje uczuciowe więzi łączące matki z ich dziećmi i odrzuca pogląd, że wysokie wskaźniki umieralności niemowląt zniechęcają rodziców do tworzenia takich więzi. Jej rozważania na temat żałoby, a zwłaszcza jej analiza portretów zmarłych dzieci, ujawniają złożone miejsce, w którym małe dzieci przebywają w rodzinach antychologicznych. Interesujące byłoby wiedzieć, w jaki sposób choroba dzieci dotknęła te rodziny i jak rodzice i lekarze traktowali chore dzieci.
Imponująca ilość badań wymaganych do zgromadzenia listów i pamiętników, na których opiera się ta książka, czyni z niej fascynującą relację z życia kobiet w latach 1800-1860. Autorka ogranicza badania do kobiet z miejskiej Północy, ale nie można nie zastanawiać się, w jaki sposób doświadczenia mogły się różnić między kobietami wiejskimi, południowymi, granicznymi lub czarnymi. Jasny i empatyczny styl Hofferta pozwala kobietom mówić same za siebie i zapewnia czytelność książki, której brakuje w wielu książkach historycznych.
Hughes Evans
Harvard Medical School, Boston, MA 02115

Powołując się na artykuły (4)
Zamknij Cytowanie artykułów
[podobne: klebsiella pneumoniae w pochwie, elmet rzeszów, antidotum nowy sącz ]

0 thoughts on “Sprawy prywatne: amerykańskie podejście do rodzenia dzieci i opieki nad niemowlętami na północy miasta, 1800-1860”