Skip to content

Zaburzenia medyczne w praktyce położniczej

1 rok ago

352 words

Zarządzanie komplikacjami medycznymi w ciąży stanowi trudny obszar zarówno dla położników, jak i internistów. Ta druga edycja Medical Disorders in Obstetric Practice zapewnia dogłębną analizę medycyny położniczej i skutecznie wypełnia lukę między internistami i położnikami w opiece nad ciężarnymi kobietami wysokiego ryzyka. Książka zawiera 18 rozdziałów, które zaczynają się w większości od wspaniałych dyskusji na temat normalnych zmian fizjologicznych towarzyszących ciąży, a następnie oferują kompleksowy przegląd procesów chorobowych narządów. Rozdziały są dobrze wyważone i zawierają więcej niż wystarczającą liczbę ilustracji i rycin. Najważniejsze systemy narządów, w tym płucne, sercowe i nerkowe, są szczegółowo omówione w niektórych z najlepszych dostępnych opinii na te tematy. Chociaż każdy rozdział został napisany przez brytyjskiego internistę lub położnika, dokonano sprawiedliwego i ostrożnego porównania między europejskim i amerykańskim podejściem do wielu powszechnych schorzeń. Kontrowersje dotyczące tych podejść są szczególnie dobrze omówione w rozdziale Redmana na temat nadciśnienia.
Od czasu wydania pierwszego wydania sześć lat temu dokonano kilku ważnych zmian. Dodano pouczającą część dotyczącą prenatalnej diagnostyki hemoglobinopatii i stosownej dyskusji na temat zespołu tocznego antykoagulanta. Zamieszczono również dobrze skonstruowany rozdział dotyczący warunków dermatologicznych.
Co zaskakujące, istnieje niewielka ilość informacji na temat zespołu nabytego niedoboru odporności związanego z ciążą. Temat jest omówiony w stosunkowo krótkim rozdziale na temat infekcji, który zawiera także kilka doskonałych tabel dotyczących chorób pasożytniczych i wirusowych. De Swiet postanowiła nie zamieszczać rozdziału dotyczącego raka podczas ciąży; temat jest krótko omawiany na końcu kilku rozdziałów. Ten format niestety uniemożliwia jakiekolwiek omówienie tematu raka, w tym podsumowanie zagrożeń dla płodu różnych metod diagnostycznych i terapeutycznych.
Pomimo tych kilku krytyk, znalazłem pracę De Swiet znakomity podręcznik, który będzie służyć położnikom i internistom oraz autorytatywny punkt odniesienia.
Mark B. Landon, MD
Ohio State University College of Medicine, Columbus, OH 43210

[więcej w: uromed nowy sącz, posesor choszczno, kontur cieszyn ]

0 thoughts on “Zaburzenia medyczne w praktyce położniczej”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: laser frakcyjny warszawa[…]